ramanujancollege2010@gmail.com
011 - 26430192
1bb80b6a198bca2568965fc3290893dd.jpg

List of Committees

                   RAMANUJAN COLLEGE

             KALKAJI, NEW DELHI - 110019


COMMITTEES FOR THE SESSION (17.10.2016)




1. Admission Committee
Commerce Courses
a. Dr. KanwalJeet Singh (Convenor)
b. Dr.Mohinder Paul, In-Charge, Department of Commerce
c. Dr. Nagender Pal
d. Dr. Mohinder Paul
e. Ms. Suchi Patti
f. Ms. ArchanaChauhan
g. Ms. Ruchika Bal
h. Mr. Pankaj Gupta
i. Dr. Vibhash Kumar
j. Mr. HimanshuSekharSahu
k. Ms. ParulYadav
l. Ms. Charu Jain
m. Ms. Parul Saini
For Humanities (Hons. Courses)
a. Dr. MadhuKaushik(Convenor)
b. Mr. Ajay Kumar, In-Charge, Department of Political Science
c. Dr. Hem Lata, In-Charge, Department of Hindi
d. Dr. Moola Ram, In-Charge, Department of English
e. Mr. J. N. Chaudhury,
f. Dr. Anupam Kumar
g. Dr. Hemlata
h. Dr. Ashish Kr. Shukla
i. Ms. GargiSen Gupta
j. Ms. Shruti Jain
k. Mr. Harikrishan Sharma
l. Ms. Neha Yadav
For B.A. (Prog.)
a. Dr. AlokRanjan Pandey (Convenor)
b. Dr. D.N. Tiwari
c. Dr. Mohinder Paul
d. Dr. UmeshJha
e. Dr. MadhuBatta
f. Dr. SachinTomer
g. Dr. Rajiv Nayan
h. Mr. Harikrishan Sharma
i. Mr. Rahul Singh
j. Dr. Shikha Sharma
k. Mr. Nikhil Rajput
l. Ms. Isha Gupta
m. Ms. Neha Yadav
n. Ms. Shobha Yadav
o. Dr. Birjesh Kumar
2. Union Advisory Committee
a. Dr. Mohinder Paul Convenor
b.Mr.J.N. Choudhary
c.Dr. KanwalJeet Singh
f. Mr. Kamlesh Kr. Raghuvanshi
i. Mr. Harikrishan Sharma
j. Mr. Pankaj Gupta
k. Ms. Charu Jain
1. Fee Concession Committee
a. Dr. Nagender Pal Convenor
b. Dr. Moola Ram
d. Dr. KanwalJeet Singh
e. Mr. Sudhanshu Mohan Kestwal
f. Mr. Ajay Kumar
g. Ms. Suchi Patti
h. Dr. MinkashiLakhar
i. Dr. Nawab Singh
j. Dr. Mohinder Paul
k. Dr. Hem Lata
l. Dr. Vinod Kr. Gupta
2. Library Committee
a. Dr. MadhuBatta Convenor
b. Ms. Neha Yadav
c. Dr. Nagender Pal
d. Dr. Vibhash Kumar
e. Dr. MedhaSaxena
f. Dr. Nawab Singh
g. Dr. Madhu Kaushik
h. Ms. Anshika Agarwal
i. Ms. Aanchal
j. In-charge Deptt of Commerce
k. In-charge Deptt. of English
l. In-charge Deptt. of Hindi
m. In-charge Deptt. of History
n. In-charge Deptt. of Punjabi
o. In-charge Deptt. of Computer Science
p. In-charge Deptt. of Psychology Science
q. InchargeDeptt. of Political Science
r. In-charge Deptt. of Statistics
s. In-charge Deptt. of Mathematics
t. In-charge Deptt. of Economics
u. In-charge Deptt of Environmental Studies
v. InchargeDeptt of Philosophy
w. In-Charge Deptt. of Management Studies
3. Time Table Committee
a. Dr. N. Samanta Convenor
b. Mr. Sudhanshu Mohan Kestwal
c. In-charge Deptt of Commerce
d. In-charge Deptt. of English
e. In-charge Deptt. of Hindi
f. In-charge Deptt. of History
g. In-charge Deptt. of Punjabi
h. In-charge Deptt. of Computer Science
i. In-charge Deptt. of Psychology Science
j. InchargeDeptt. of Political Science
k. In-charge Deptt. of Statistics
l. In-charge Deptt. of Mathematics
m. In-charge Deptt. of Economics
n. In-charge Deptt of Environmental Studies
o. InchargeDeptt of Philosophy
p. In-Charge Deptt. of Management Studies
4. Development Fund & Infrastructure Committee
a. Dr. Nagender Pal Convenor
b. Dr. KanwalJeet Singh
c. Dr. MadhuBatta
d. Dr. Mohinder Paul
e. Mr. Kamlesh Kr. Raghuvanshi
f. Ms. Ruchika Bal
g. Dr. Nikhil Rajput
h. Dr. Shikha Sharma
5. Purchase, Stock Disposel& Stock Verification Committee
a. Dr. SachinTomer Convenor
b. Ms. Rachna Gupta
c. Dr. MadhuBatta
d. Dr. Narinder Singh
e. Ms. Archana Chauhan
f. Ms. Aanchal
g. Mr. Pankaj Gupta
6. Magazine Committee
a. Dr. DharmendraNath Tiwari Convenor
b. Dr. Moola Ram
c. Mr. Ajay Kumar
d. Mr. H.L. Neishil
e. Dr. AlokRanjan Pandey
f. Ms. Isha Gupta
g. Dr. Rajiv Nayan
h. Mr. HimanshuSekharSahu
7. Prospectus Committee, Annual Report and Handbook Committee
a. Ms. Rachna Gupta Convenor
b. Dr. N. Samanta
c. Ms. Isha Gupta
d. Mr. Arnav
e. Dr. Shalini Sharma
f. Ms. Sheetal
g. Ms. Nitika
8. Work Load Committee
a. Dr. Rachna Gupta Convenor
b. Mr. Sudhanshu Mohan Kestwal
c. Dr. SachinTomer
d. Dr. AlokRanjan Pandey
e. Dr. KanwalJeet Singh
f. Dr. Megha Aggarwal
g. Dr. MinakshiLahkar
h. Mr. Sahil Pathak
i. Mr. Rahul Singh
j. Dr. D.N. Tiwari
k. Dr. UmeshJha
l. Ms. Ramya Jain
m. Mr. Arnav
9. Scholar Ship & Prizes Committee
a. Dr. MadhuKaushik Convenor
b. Dr. MeenakshiLahkar
c. Dr.HemLata
d. Ms. Parul Saini
e. Ms. Anshika Agarwal
f. Ms.Sonia
10. Monitoring Committee
a. Dr. S.P.Aggarwal Principal
b. Dr. Narinder Singh Secretary Staff Council
c. Ms. Rachna Gupta Bursar
d. Dr. MadhuBatta
e. Dr. B.S. Gautam
11. Discipline Committee
a. Mr. J. N. Choudhary Convenor
b. Dr. Meena Sharma
c. Dr. Shikha Sharma
d. Dr. KanwalJeet Singh
e. Dr. Mohinder Paul
f. Mr. PrakharWadhwa
g. Dr. Ashish Kr. Shukla
h. Dr. Hemlata
i. Ms. Anshika Agarwal
j. Mr. Rahul Singh
k. Dr. Anumita Shukla
l. Dr. Birjesh Kumar
12. Sports Committee
a. Dr. K. Latha Convenor
b. Mr. Kuldeep Singh
c. Dr. Shikha Sharma
d. Mr. Mohinder Paul
e. Ms. Suchi Patti
f. Dr. B.S.Gautam
g. Dr.Shailini Sharma
h. Ms.Parul Saini
i. Mr. PrakharWadhwa
j. Mr. Pankaj Gupta
k. Ms. Ramya Jain
13. Placement Cell Committee
a. Dr. KanwalJeet Singh Convenor
g. Mr. HimanshuSekharSahu
h. Mr. Kamlesh Kr. Raghuvanshi
i. Ms. Ruchika Bal
j. Dr. Vibhash Kumar
k. Ms. Parul
l. Ms. Sheetal
m. Ms. Suchi Patti
14. National Service Scheme
a. Dr. Hemlata Convenor
b. Dr. T.K. Mishra
c. Mr. Ajay Kumar
d. Dr. Shalini Sharma
e. Dr. Moola Ram
f. Ms. Suchi Patti
15. National Cadet Corps
1. Ms. Suchi Patti, Incharge, Girls Wing
a. Dr. Shikha Sharma
b. Dr. Hem Lata
2. Dr. SachinTomer, Incharge, Boys Wing
a.Dr. Moola Ram
b.Dr.Mohinder Paul
c.Dr. Ashsih Kr. Shukla
d.Dr. Shikha Sharma
16. Examination Committee
a. Dr. N. Samanta Convenor
b. Dr. UmeshJha Co-Convenor
19.Cultural Committee
1.DEBATE (TARK)
a. Dr. DharmendraNath Tiwari, Convenor
b. Dr. Moola Ram
d. Dr. Rajiv Nayan
e. Dr. AlokRanjan Pandey
f. Mr. Harikrishan Sharma
2. JAZBA
a. Dr. Madhu Kaushik ,Convenor
b. Ms.Charu Jain
c. Ms. Nitika
d. Dr. Ashish Kr. Shukla
3. Fashion Society (GLAM)
a. Mr. J.N. Choudhury, Convenor
b. Ms. Sheetal
c. Ms. Isha Gupta
f. Ms. Aanchal
g. Dr. Anumita Shukla
h. Ms. Nitika
4. Music (SHIVRANJANI)
a. Ms. GargiSengupta, Convenor
b. Ms. Archana Chauhan
c. Ms. Parul Saini
d. Mr. Shailender
e. Mr. Ajay Kumar
5.Dance. (DNA)
a. Dr. Mohinder Paul, Convenor
b. Ms.Nitika
c. Ms. Ruchika
d. Ms. Bhavya
e. Ms. Pankaj
6.First Cut (FILM MAKING SOCIETY)
a. Ms. IshaGangwani, Convenor
b. Dr. MedhaSaxena
c. Mr. Tenzin Thakur
d. Ms. Mausmi
e. Dr. Hem Lata
7.Arts Society (BRUSH STROKES)
a. Dr. N. Samanta , Convenor
b. Mr. Pappu
c. Ms. Suchi Patti
d. Dr. Hemlata
e. Dr. Nikhil Raput
f. Dr. Nawab Singh
g. Ms. Ramya Jain
h. Ms. Anshika Agarwal
8.RamanujanBhangra Society
a.Dr. KanwalJeet Singh (Convenor)
b.Dr.Narinder Singh
c. Dr. Mohinder Paul
d.Dr. Shikha Sharma
e.Ms. Nitika
f.Ms. Aanchal
8.JOSH
a. Mr. J.N. Choudhury, Convenor
b. Dr. K. Latha, Co-Convenor
c. Convenors of different societies related to culture
20. Environment and Eco Club
a. Dr. SumitNagpal. Convenor
b. Mr. Subodh
c. Ms. Shruti Jain
d. Ms. Tenzin Thakur
e. Mr.Shailender
f. Ms. Parul
g. Dr. Anumita Shukla
h. Ms. Anshika Agarwal
i. Ms. Aanchal
j. Dr. AparjitaMazumdar
k. Ms. Suchi Patti
l. Ms. IshaGangwani
m. Ms. Neha Yadav
21. Students Welfare Society
a. Dr. UmeshJha Convenor
b. Ms. Suchi Patti
c. Ms. Sonia
d. Dr. MedhaSaxena
e. Mr. SudhanshuMohanKestwal
f. Dr. Nikhil Rajput
g. Dr. Nawab Singh
h. Dr. Hem Lata
i. Mr. HimanshuSekharSahu
j. Dr. Vinod Kr. Gupta
22. Maintenance Supervision of the Building
a. Dr. N. Samanta, Convenor
b. Secretaty Staff Council
c. Bursar
d. Ms. Suchi Patti
e. Ms. Ruchika Bal
f.Dr. Anumita Shukla
g. Dr. AlokRanjan Pandey
h. Administrative Officer
23. I.T. Infrastructure Committee
a. Dr. Sahil Pathak Convenor
b. Ms. Sheetal Singh
c. Mr. Rakesh Kr. Singh
d. Dr. Birjesh Kumar
e. Dr. Ashish Shukla
f. Mr. PrakharWadhwa
g. Dr. Vibhash Kumar
h. Mr. Kamlesh Kr. Raghuvanshi
24. New Pension Fund Committee
a. Dr. KanwalJeet Singh, Convenor
b. Ms. Suchi Patti
c. Dr. Mohinder Paul
d. Dr. SumitNagpal
e. Mr. Pappu
f. Mr. Rajesh Yadav
25. Outreach Programme Committee
a. Dr. Madhu Kaushik, Convenor
b. Mr. Shailendra Pathak
c. Dr. Shalini Sharma
d. Ms. IshaGangwani
e. Ms. Ruchika Bal
f. Dr. Shikha Sharma
g. Dr. AparajitaMazumdar
h. Dr. Nagender Pal
i. Ms. Suchi Patti
j. Ms. Mousoumi Mandal
26. Women Development Centre
a. Dr. MadhuBatta, Convenor
b. Ms. Tenzin Thakur
c. Dr. Anumita Shukla
d. Dr. Hem Lata
e. Ms. Shruti Jain
f. Dr. AparajitaMazumdar
g. Ms. Suchi Patti
27. Internal Assessment (ECA)
a. Dr. K. Latha, Convenor
b. Mr. JagannathChoudhary
c. Dr. Shikha Sharma
d. Ms. Ruchika Bal
e. Dr. Gargi Sen Gupta
f. Ms. IshaGangwani
g. Mr. PrakharWadhwa
28. Feedback Committee
1. Dr. Ashish Shukla, Convenor
2. Ms. Bhavya Ahuja
3. Dr. SumitNagpal
29. Cultural Coordination Committee
1. Mr. J. N. Choudhury, Convenor
2. Dr. K. Latha, Co-Convenor
Note :- Discrepancy if any may be reported to the Principal or Secretary,
Staff Council.


Quick Links